Većina nas je barem jednom u životu čula za termin Black Friday ili Crni petak, međutim da li znate odakle potiče i kako je uopšte nastala ova popularna tradicija ekstremnih popusta modernog doba?
U tekstu koji slijedi donosimo vam zanimljive detalje koje možda niste znali, a vezane su za ovaj šoping fenomen.
Za naše vjerne kupce i čitaoce ovog blog teksta, pripremili smo kategoriju proizvoda sa ludim popustima, pažljivo odabranim samo za vas.
Kako je nastao Black Friday?
Navika da se kupuje odmah nakon američkog praznika, Dana zahvalnosti, potiče od velikih parada koje su organizovane u sklopu marketinških kampanja robnih kuća poput Macy’s i Eaton’s, u Filadelfiji, još davne 1952. godine.
Budući da je Dan zahvalnosti najveći američki porodični praznik, za koji se okuplja porodica iz svih krajeva zemlje, te narednog dana u gradovima širom SAD-a nastaje potpuni kolaps u saobraćaju, zbog čega su upravo saobraćajci ovaj dan prozvali „crnim petkom“.
Od 2005. godine Crni petak postaje najprometniji dan u pogledu prodaje, međutim kako je jedan dan zapravo bio malo, uskoro su popusti počeli da traju i tokom vikenda, a uskoro su se proširili i na čitavu sedmicu.
Razvojem online prodavnica Black Friday dobija i svog konkurenta – Cyber Monday – dan koji je rezervisan za velike popuste na online kupovinu.
Kada je Crni petak i šta se zapravo događa?
Crni petak je dakle zadnji petak u mjesecu Novembru, dan poslije američkog praznika Dana zahvalnosti, te se decenijama smatra i kao početak praznične šoping sezone u SAD-u.
Svake godine u ovo vrijeme, poslodavci pripremaju posebne prodajne ponude kojima rijetko ko može da odoli, što milione kupaca privlači u trgovačke centre u potrazi za najboljim popustima i savršenim prazničnim poklonima.
Da je tokom Crnog petka u SAD-u prava ludnica, dokaz je i ‘crna’ statistika, jer su tuče i povrede postale sastavni dio ovog ludog dana. Tako je od 2006. godine život izgubilo 7 osoba, dok ih je 98 ozlijeđeno!
Kao i veliki dio drugih stvari, ostatak svijeta počeo je kopirati ovaj fenomen, pa je tako Crni petak postao popularan u gotovo svakom dijelu svijeta, a trend kupovine na ovaj dan postao nezaobilazan i kod nas.
10 zanimljivih činjenica o Crnom petku
- 1800tih naziv Crni petak se koristio kao termin za padove na berzi
- Crni petak se nekada zvao Veliki petak
- Crni petak je postao službeni naziv sredinom 1990tih
- Do 2001. godine Crni petak se nije službeno smatrao najprometnijim šoping danom u godini
- Wallmart je 2011. godine prekinuo tradiciju kupovine na Crni petak, kada je otvorio svoju trgovinu navečer na Dan zahvalnosti, te je ovaj dan postao poznat i kao Sivi četvrtak
- 12% američkih kupaca na ovaj dan u kupovinu odlaze pjani
- Prosječan kupac u Americi potroši oko 1000 dolara na kupovinu za Crni petak
- Kupci u Americi provedu u prosjeku 2,5 sata čekajući u redu na ulazu u prodavnice5.
- Crni petak je dan kada vodoinstalateri u Americi imaju najviše posla
- 2018. godine Apple Watch je prodan svakih 26 sekundi, dok je rekorder Nintendo Switch prodan čak svakih 13 sekundi